Személyközpontú önismereti folyamat

Mentálhigiénés szakemberként a személyközpontú, humanisztikus pszichológia alapelvei szerint.
Az egyéni folyamataim módszer-integratívak, ami azt jelenti, hogy a beszélgetést kiegészítve használok kognitív és rendszerszemléletű, fenomenológiai eszközöket, relaxációs/imaginációs technikákat.

Számomra a három legfontosabb alapelv a kliensemmel történű munkában,
afeltétel nélküli elfogadás, az empátiaés a hitelesség(kongruencia).

Hiszem, hogy a legfontosabb gyógyító erő az egyéni folyamatokban az a kapcsolat, ami a segítő és a kliens között létrejön. Ennek hatására bontakozik ki a bennünk lévő személyes potenciál.

Az alábbi témákkal, helyzetekben érdemes felkeresni:

  • Önismereti fejlődés, kiteljesedés
  • Transzperszonális pszichológia – spirituális úton kísérés
  • Egzisztenciális kérdések, válságok
  • Életvezetési elakadások
  • Krízishelyzetek
  • Életválságok, fordulópontok
  • Spirituális válság és spirituális élmények feldolgozása
  • Pszichedelikus élmények integrálása a személyiségbe
  • Kapunyitási pánik
  • Világnézeti kérdések
  • Párkapcsolati és szexuális problémák
  • Veszteségek feldolgozása
  • Szerepválságok (férfi, nő, apa, anya stb.)
  • Munkahelyi és karrier problémák

FONTOS! Nem foglalkozom klinikai jellegű problémákkal!

Hogyan lehet jelentkezni?
Itt a honlapon az alábbi űrlap segítségével.

Hogyan zajlik az első ülés?
Az első alkalommal megismerkedünk, kérdéseket teszek fel, meggyőződünk arról, hogy tudunk-e együtt dolgozni. Eldöntjük, hogy nyílt végű folyamatra vagy rövid 1-3-5-10 alkalomra “szerződünk”.

Kikkel dolgozom?
Saját fejlődésükre igent mondó felnőttekkel dolgozom, mivel nem klinikai szakpszichológus/pszichiáter vagyok, nem foglalkozom klinikai esetekkel, személyiségzavarokkal, neurotikus vagy pszichotikus személyekkel. Ide tartozik pl. súlyos depresszió, kényszerbetegségek, borderline személyiség, skizofrénia vagy skizoaffektív zavar.

Hogyan kommunikálunk?
Email-ben egyeztetjük az üléseket, megbeszéljük, hogy személyes vagy online formában fogunk találkozni. Tegeződés vagy magázódás? Úgy válaszolok, ahogy a kliens megkeres, ha magázódva, akkor magázódva válaszolok és ezt formát folytatjuk az üléseken is.

Milyen hosszú egy folyamat?
Vannak olyan élethelyzetek, amikor rövid, előre belátható hosszú konzultációs időre van szükség, pl. egy döntési helyzetben. Ilyenkor 1-3-5 alkalommal találkozunk és a folyamatot a végén lezárjuk. Önismereti folyamatra irányuló segítő beszélgetés során gyakori, hogy 20-30 alkalommal is találkozunk. Az ülések sűrűsége rövid folyamatnál heti 1 alkalom, hosszabb folyamatnál az elején általában heti 1, majd ezt ritkítjuk, mindig közösen megegyezve erről. A folyamat zárásáról szintén közösen döntünk, ha később szükség van újból a munkámra, új folyamatot indítunk. Összességében: addig tart a folyamat, ameddig hasznosnak érezzük.

Milyen módszereket használok?
Az egyéni folyamataim módszer-integratívak, ami azt jelenti, hogy a beszélgetést kiegészítve használok kognitív és rendszerszemléletű, fenomenológiai eszközöket, relaxációs/imaginációs technikákat, amik nem terápiára, hanem önmagad és a kapcsolataid jobb megértésére szolgálnak.

Mi a segítő beszélgetés pontosan? Miben más, mint a pszichológus?
Sok hasonlóság van egy mentálhigiénés szakember segítő beszélgetése és a tanácsadó pszichológusok megközelítése között. Ami fontos, hogy én egészséges, a saját életvitelüket ellátni képes emberekkel dolgozom, aki a fent felsorolt elakadásokban szeretnének non-direktív kísérést, illetve a legfontosabb, hogy olyan egészséges emberekkel, akik a saját életükben fejlődni szeretnének, önmaguk jobb megértésével kiteljesedni, az egyéni potenciáljukat teljességgel megélni.

Lehet-e jönni spirituális vagy ezoterikus világnézettel, egyéb sajátossággal?
A munkám egyik alapeleme, ami számomra nagyon fontos, a feltétel nélküli elfogadás. Bármilyen hitrendszerrel, vallási, spirituális gondolkozással, szexuális orientációval szívesen fogadok klienseket, ha nem tudunk együtt dolgozni ezek miatt vagy ettől függetlenül, azt az első ülésen megbeszéljük.

Lehet-e haragudni rám, kimondani kényelmetlen dolgokat?
Igen! Sőt, nagyon fontos része a folyamatnak, hogy a kényelmetlen érzéseket is ki tudjuk fejezni. A segítő kapcsolat a hétköznapi kapcsolataink egyfajta modellje, tehát ha pl. soha nem merjük kimondani a neheztelő érzéseinket a másik ember felé, aki jó eredmény, ha a segítő kapcsolatban ez megtörténik.

Mik a kapcsolat keretei?
Segítő kapcsolatban dolgozunk együtt, egyéni vagy csoportos formában. Nem hívjuk fel egymást telefonon, válunk ismerőssé a közösségi médiában, a privát életem történéseit nem osztom meg és nem is igénylem, hogy erről kérdezzenek. Folytatódhat akár egy kliens-segítő kapcsolat pl. barátságként, de csak a folyamat lezárása után.

Honnan tudom, hogy más szakember kell-e?
Ha más szakemberre, esetleg gyógyszeres kezelésre van szükség meglátásom szerint, ezt azonnal jelzem.

Lemondási feltételek
Hirtelen esemény, váratlan élethelyzet miatt a közös munka során egy alkalommal előfordulhat, hogy lemondás nélkül nem valósult meg az ülés, ezért nem kell fizetni. A második alkalomtól a lemondás nélküli alkalmakért a teljes árat ki kell fizetni. A módosított, időben lemondott alkalmakkal segítünk annak, aki éppen időpontra vár és pont jól jön neki az a hely.